הישוב שלי – לכיתות ד'- בי"ס הרטוב
במסגרת לימוד הנושא הוצג בכיתות בית המורשת ודובר על הצגת נושא בתערוכה.בעצה אחת עם מחנכות הכיתות הוחלט לבחור בקיבוץ צרעה שהוא הישוב בו ממוקם בית הספר וגם הוותיק מבין הישובים מהם מגיעה אוכלוסיית התלמידים. בשלב השני, יערך סיור בקיבוץ עם ותיק הישוב שיספר לתלמידים אנקדוטות וחוויות מהחיים בישוב. התלמידים בסיור יחליטו מהם האתרים בישוב שיש לשלבם בדגם. בשלב שלישי, הכנת הדגם בבית הספר והכנת שמשוניות עם תמונות מהעבר לצד תמונות עכשוויות של התלמידים. בשלב הרביעי, הצגת הדגם בפני הורים ותלמידים.

פרויקט מוסיקה משותף עם יד חריף ומגמת מוסיקה בבית הספר התיכון הרטוב.

  1. הפרויקט ממומן מתרומה של שותפות 2000 לעמותת יד חריף.
  2. איסוף ושימור שירים שמקורם בתרבויות השונות. תלמידי מגמת מוסיקה מראיינים ומצלמים את השרים ולאחר מכן ינתחו בהנחיית רכז המוסיקה נחום לובובסקי את החומרים ויכתבו עבודת חקר.
  3. הנשים השרות מוקלטות באולפנים המקצועיים של יד חריף כדי לשמר את השירה באיכות גבוהה.
  4. בתום איסוף המידע וניתוחו והקלטת המוסיקה, תוקם ביד חריף תצוגת קבע בנושא מוסיקה אתנית

תמונות מתערוכה נודדת "סיבוץ" בבית ספר "עין הרים" שנת הלימודים תש"ע:

תערוכת סיבוץתערוכת סיבוץ

מערכת החינוך
מרכז מורשת יבסס את הקשר בין התלמידים למורשתם המקומית תוך התבססות על תוכנית הלימודים הקיימת:
הישוב שלי – לכיתות ד'
הכנה 
והקמה של תצוגה נודדת בשיתוף התלמידים. התערוכה תתבסס על הסיפורים שהילדים אוספים במהלך לימוד הנושא "הישוב שלי".

ההשתתפות בהקמת תצוגה מאפשרת לילדים למידה אקטיבית של נושא אשר על פי רוב נראה להם רחוק. הקמת התצוגה תגרום לתלמידים לאסוף סיפורים וחפצים, לחפש מידע על החפצים ולהיות שותפים מלאים בהצגת הסיפורים לפני תלמידים אחרים בבית הספר והורים. כמו בכל ביקור במוזיאון הלימוד הוא חוויתי ונוסף הם זוכים בהרגשת שייכות לתצוגה.

לבתי הספר ולמחנכים הוצעה אפשרות נוספת – הכנת דגמי ישובים והצגת הדגמים בתערוכה. גם פעילות זו תוביל את הילדים לחפש מידע על הישוב שלהם ותאפשר להם להיות שותפים בחשיבה כיצד נבנה הישוב שלהם ובהבנה מה היו הסיבה לתכנון הקיים. לאחר מכן יכינו במשותף את הדגם.

פרויקט מחויבות קהילתית עם בית הספר התיכון עין כרם
בית ספר עין כרם כיתה ח'. במסגרת המחויבות התלמידים מראיינים ותיקים ב7 מושבים ובמרכז יום לקשיש בנחם. את הסיפורים שיאספו נמיין ונבחר יחד עם התלמידים את הסיפורים המיוחדים. אנשי הטלוויזיה הקהילתית יצלמו את המספרים ואת התלמידים והסיפורים יוצגו בערוץ הטלוויזיה הקהילתית.

פרויקט מחויבות קהילתית

פרוייקט מוסיקה משותף עם יד חריף ומגמת מוסיקה בבית הספר התיכון הרטוב. 

  1. הפרוייקט ממומן מתרומה של שותפות 2000 לעמותת יד חריף.
  2. איסוף ושימור שירים שמקורם בתרבויות השונות. תלמידי מגמת מוסיקה מראיינים ומצלמים את השרים ולאחר מכן ינתחו בהנחיית רכז המוסיקה נחום לובובסקי את החומרים ויכתבו עבודת חקר.
  3. הנשים השרות מוקלטות באולפנים המקצועיים של יד חריף כדי לשמר את השירה באיכות גבוהה
  4. בתום איסוף המידע וניתוחו והקלטת המוסיקה, תוקם ביד חריף תצוגת קבע בנושא מוסיקה אתנית.